Škola v Dolní Cerekvi otevřela dveře veřejnosti. Lidé nahlédli do kronik a ochutnali dobroty od žáků

Základní škola v Dolní Cerekvi se ve čtvrtek 11. dubna na celý den otevřela veřejnosti. Od 10 do 18 hodin se tam konal den otevřených dveří. Zájemci si mohli prohlédnout prostory školy nebo třeba ochutnat dobroty v rámci Svačinového dne, které upekli a uvařili žáci druhého stupně spolu se svými rodiči.

 „Nejvíc mi chutnala palačinka s čokoládou. A mamce ovocný salát,“ pochvalovala si sedmiletá školačka Eliška, která se prý na dnešní den těšila už od pondělka.

Dopolední část programu pro děti, rodiče i širokou veřejnost na školním dvoře zahájil ředitel školy Petr Šilhart. „Naše škola prošla hned několika postupnými úpravami.  Na příští rok bychom rádi otevřeli dveře i v místní mateřské škole, i tam totiž plánujeme modernizaci,“ poodhalil plány do budoucna ředitel ZŠ Dolní Cerekev Petr Šilhart.

Slova se ujal také starosta městyse Zdeněk Dvořák, který mimo jiné návštěvníky informoval o historii školy. Asi překvapivou informací bylo to, že výuka v dolnocerekvické škole začala už před 220 lety, tedy v roce 1799. „V letošním školním roce slavíme ještě jedno výročí. Před 85 lety jsme získali statut měšťanské školy. Tehdy do lavic usedlo 53 žáků,“ uvedl starosta Dvořák a doplnil, že v tomto školním roce chodí do školy v Dolní Cerekvi zhruba jednou tolik dětí.

Na řadu přišel také doprovodný program, který si připravili žáci se svými učiteli. Návštěvníci si nejdříve poslechli dvě písničky, které jim zazpíval školní sbor. Pak vystoupily děti z prvního stupně, které lidem zatancovaly. Stejný program se na školním dvoře opakoval ještě jednou v 16 hodin.

Návštěvníci si prohlédli prostory školy, kde si mohli třeba zavzpomínat na svá školní léta díky fotkám umístěným na chodbách. Bylo možné nahlédnout i do dostupných kronik a archivních materiálů. Každý dostal možnost si něco vyrobit v tvořivých dílnách, které měly jarní téma.  

Žáci druhého stupně v rámci Svačinového dne prodávali vlastnoručně uvařené a upečené dobroty. Hodně rychle zmizely řízky a hranolky, stejně jako třeba palačinky, hot dogy nebo tousty. „Vybraná částka ze Svačinového dne poputuje do Unie rodičů,“ vysvětlil ředitel školy Šilhart.

Fotogalerie z akce je k nahlédnutí zde: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.268937630725231